The Zone of Interest ‘IDB-film van het Jaar’ 2024
The Zone of Interest is door de redactie van InDeBioscoop gekozen tot ‘IDB-film van het Jaar’ 2024. Dit buitengewone oorlogsdrama van Jonathan Glazer is overtuigend winnaar met 20 punten. Samsara eindigt met 9 punten op de tweede plaats, gevolgd door The Substance en La Chimera (8 punten), en Poor Things, Anora en Here (6 punten).
Vier redacteuren plaatsten The Zone of Interest bovenaan hun lijstje. “De ‘banaliteit van het kwaad’ die gestalte wordt gegeven met ogenschijnlijk normale beelden en gebeurtenissen, terwijl op de buiten beeld blijvende achtergrond de verschrikking van de holocaust wordt voltrokken”, aldus Jochum de Graaf.
De film was voor Yordan Coban een reden om een essay te schrijven. “In The Zone of Interest is de kijker continu aan het projecteren, inbeelden, terwijl er bijna niks gebeurt en amper wat gezegd wordt. Het beeld spreekt in The Zone of Interest voor zich. Dit is film in optima forma. Dit is waar het medium voor bedoeld is: geluid en beeld tot een confronterende en emotionele reactie begeleiden.”
Bij Bert Potvliege gooide Samsara hoge ogen. “Halfweg de film overlijdt de vrouw en wordt de kijker uitgenodigd om de ogen te sluiten en het eigenlijke reïncarneren mee te beleven in een uitgebreide sequens, waar de geest van de vrouw overgaat en je de rest van de film beleeft vanuit het standpunt van het dier. De beelden en de sfeer zijn fijne toonbeelden van traagheid en ontspanning.”
Ralph Evers zag in The Substance zijn hoogtepunt van 2024: “Knallend orgasme! Wat een achtbaan, wat een zindering, wat een porno en wat een bevrediging voor de Jungiaanse psychoanalyticus in mij. Het laatste halve uur was wel een uitdaging, Cronenberg eat your heart out! Een film waar alles er duimendik bovenop ligt en waar alles postmoderne ironie is.”
Voor Tim Bouwhuis was La Chimera een film die de klasse van regisseur Alice Rohrwacher bevestigt. “Niet voor de eerste keer blinkt Rohrwacher uit in het vermengen van het (Italiaanse) verleden en het rijk van de mythologie. Haar films zijn minstens zo dromerig, vindingrijk en associatief als het beste werk van haar overduidelijke inspiratiebron, Federico Fellini.”
Eerdere winnaars ‘IDB-film van het Jaar’
The Zone of Interest is de opvolger van Aftersun dat de redactie koos tot beste film van 2023. Boyhood (2014), Réalité (2015), Hell or High Water (2016), The Handmaiden (2017), Phantom Thread (2018), onze IDB-film van het millennium La grande bellezza (gekozen in 2019), Beanpole (2020), The Father (2021) en Dwelling in the Fuchun Mountains (2022) gingen deze winnaars voor.
1 januari 2025